OSNOVNA  IDEJA

Izmjene u Zagrebu u kulturološkom smislu vidljivi su svakodnevno. Tehnološki progres, priliv ruralnih stanovnika, te političko vjerski, ali i ratni događaji doprinjeli su promjenu svakodnevnicu građanstva Zagreba.

 

POVIJEST  GOVORI

Zagreb, tak te imam rad

 

ZAGREB  NEKADA

 

MANIFESTACIJA  20.  STOLJEĆE  U  ZAGREBU

Ovu manifestaciju izvesti u stilu običaja koji su vladali u prošlom stoljeću. Što vjernije prikazati kulturu naših baka i djedova u dokonim uvjetima.

Uljuđeno obraćanje na ulici, u kavani, u obitelji trebali bi pokrenuti razmišljanja današnjih žitelja kako trka s vremenom bez dovoljno prijaznosti i nije baš poželjan pravac kretnja našeg suživota.

 

NOSITELJ – ORGANIZATOR  MANIFESTACIJE

Predlagač ove manifestacije je stručna udruga kreativaca SENIORAT. Prema zamišljenom konceptu manifestacija je multi obuhvatna: gradska skupština, gradsko poglavarstvo, povijesni muzej grada, kazališne sekcije, turistička zajednica grada, gradska kavana i drugi.

 

MJESTO  DOGAĐANJA

Mjesto događanja manifestacije je centralni trg u Zagrebu.

Točnije istočni dio Jelačić placa naslonjen na južnu ogradu sadašnje Gradske kavane, ukupna površina centralnog događanja mogla bi biti 10 m x 30 m.

Aktivnosti koje su predviđene u scenariju odvijale bi se na površini cijelog trga Bana J. Jelačića, a na temelju odobrenju nadležne gradske službe.

 

VRIJEME  ODRŽAVANJA  MANIFESTACIJE

Vrijeme manifestacije održati u godišnje doba "lagane nošnje" u vrijeme najvećeg priliva građana na svoj glavni trg. Vjerojatno su to mjeseci srpnja i kolovoza, te dio rujna.

Manifestacija je cjelodnevna i traje 10 dana.

Ova manifestacija dolaskom ostalog življa RH kao i stranih turista obogaćuje život Zagreba u svim njegovim segmentima.

 

SCENARIJ

Na centralnom prostoru smješteni su stolovi i stolice na povišenom podiju za dvadesetak i više osoba obučenih u odjeću toga vremena. Starija gospoda, mlađi parovi, djeca; - netko čita novine na držaču novina, netko razgovara uz kavu ili čaj, a djeca trčkaraju. Sve ukrašeno cvijećem uz stare gradske plinske svjetiljke. Ljubazni konobari, frak, leptir kravata, bijela košulja … muškarci damama pridržavaju stolac … i sl.

Na dijelu podija povišeni podij za glazbenike koji sviraju Štrausa, Betovena, Bacha i druge klasike. Jasno, obučeni kako dolikuje vremenu. Uz glazbeni podij na nižem podiju je prostor za ples plesača obučenih u kostime s početka 20. stoljeća.

Trgom šeću šetači, pozdravljaju, skidaju šešir – halfcilindar, cilindar; s klanjam se; ljubim ruke i sl. Isto tako dostojanstveno šetaju policajci toga vremena …

Uz ovaj režirani podij uključuje se sve kavane na trgu (koje plate) s vidljivo istaknutim natpisom 20. STOLJEĆE  U  ZAGREBU  kod svake kavane nalazi se plesni podij za građanstvo. Ozvučenje prilagođeno plesnim lokacijama. U ovu manifestaciju uključiti treba 3 kočije. U jednoj kočiji se voze kostimirani građani, a u druge dvije voze se građani, uz naplatu za krug vožnje. Snimatelji snimaju za uspomenu sve koji to želi. Krug za vožnju treba definirati i uskladiti s manifestiranim mogućnostima.

Za popunu sadržaja treba organizirati šator licitara s licitarskim srcima. Štand za prodaju "slamnatih" šešira, štand za prodaju specijalnog suvenira, kolica za prodaju sladoleda … i sl.

Kao što će biti organiziran nastup na Trgu J. Jelačića, isto u sličnom scenariju treba organizirati u Tkalčićevoj i oko paviljona na Zrinjevcu.

Za sveobuhvatni sadržaj treba napisati program gdje je što, kada se održava s informacija o Zagreb gradu nekada i danas.  

Jednako tako treba dovesti i svirača vergla. Cjelokupnu ideju treba režijski obraditi, a prethodno dobiti suglasnost nadležnih i navedenih institucija.  

 

TROŠKOVI  MANIFESTACIJE

Ova manifestacija u prvoj postavi veoma je zahtjevna. Treba proizvesti stolove, stolce, odjela, lutke, marketinnški materijal (predloške) i sl.

U narednim godinama osnovna sredstva eventualno treba obnavljati, a ostaje varjabilni trošak tekućeg održavanja prikaza manifestacije.

Troškovi se mogu definirati nakon izrade i odobrenja konačnog scenarija.