Demokracija je politička opcija u kojoj pučanstvo zajedno s vlastima surađuje u interesu donošenja najboljih rješenja na postavljenja pitanja. Osim formuliranja pitanja oni predlažu i osobe za provedbu istih.

Neizravna demokracija je posrednička demokracija ili proces izbora građana koji će zastupati interese građana. Tako dobivamo posrednike koji će odlučivati o: infrastrukturi, turizmu, poljoprivredi, stočarstvu, šumarstvu, vodoprivredi, prehrambenoj industriji, graditeljstvu i sl., ali i izbor osoba za provedbu, uključujući i premijera države. Relativno mala skupina i određeni lobiji mogu, ali ne smiju, interese građana tumačiti na sebi prihvatljiv način.

Izravna demokracija je proces odlučivanja u koji su građani izravno uključeni. Ova ideje je do nedavno bila moguća u manjim društvenim zajednicama. U velikim društvenim zajednicama izravna demokracija teško je ostvariva.

E- platforma Razvojem telefonije, interneta i ukupne društvene mreže, pojedinci i razne skupine, mogu međusobno komunicirati. Otvoren je proces gdje svi mogu ponuditi svoja rješenja, ali i ocijeniti i tuđe prijedloge. Pozitivnija rješenja mogu prijeći u suradnju pojedinih skupina za rješavanje njihovih zajedničkih briga.

Kolaboracija-suradnja to je proces suradnje u odlučivanju o nekim pitanjima kao što su: prihvaćanja strategija, zakona, propisa, sindikalnih normi i sl. Dostupnost interneta ( on-line suradnja ) osigurava velikom broju građana prihvaćanja pravednijih rješenja.

Deliberativna-kolaborativna e-demokracija: To je rješavanje zajedničkih problema koje obuhvaća „cijelo biračko tijelo“

Politika wiki ( okvirna tematika) daje opće informacije za svako pojedino pitanje. Može prezentirati mišljenja stručnjaka. Prikazuje tabele, grafikone,sugestije,i preporučene linkove.

Provedbeni proces

U procesu provedbe otvorene demokracije inicijativna grupa - organizator provodi: e-predlaganje tema, e-rasprave, e-vrednovanja, e-izbor kandidata za listu izvrsnih.

Napomena: Otvorena demokracija započinje pozivom, pomoću tiskanih i elektronskih medija zainteresiranima da se uključe sa svojim prijedlozima. Organizator odabere „okvirnu temu“ (npr. izlazak iz gospodarske krize). Zainteresirani opisuju svoj prijedlog uz sadržaj do 10 redaka. Organizator objavljuje sve pristigle sažetke, a svi sudionici ocjenjuju sve sažetke. Svi sudionici prije uključenja u raspravu prouče vodič kroz otvorenu demokraciju.

Udruga GB 100 – otvorena demokracija ( prikazano u nastavku) je skraćena verzija na temu gospodarskog oporavka. Uz slikovni prikaz ukratko je opisan i postupak koji treba zainteresirati neupućene.