Posljednjih 37 godina strastveni sam sakupljač svih informacija iz područja Nacionalne ekonomije. Obrađujem teme i nastojim dati vlastita poboljšana rješenja. Kod toga nastojim da su rješenja provodljiva i svima prihvatljiva., gdje svi dobivaju a nitko ne gubi.

U 2015 napisao sam na tu temu knjigu "Temeljno stvaralaštvo".

Opisati ću ( sažetak ) – gospodarski oporavak RH u četiri cilja.

  1. CILJ Slobodno stvaralaštvo po pitanju:
    a) prostora za djelovanje,
    b) obavljanja odobrene djelatnosti
    c) Potrebne školske spreme za kadrove
    d) Odobrenog radnog vremena.

    U ovom djelu dano je i rješenje za otklon birokratskih prepreka. Rješenje je "ispred šaltera" - predimenzionirana papiromanija.
    Slobodno stvaralaštvo obuhvaća "masovnu sveobuhvatnu mobilizaciju stanovništva za stvaralaštvo". Formiranjem OOG – opće obiteljsko gospodarstvo predviđa u prvoj fazi aktiviranje do 300.000 proizvodno uslužnih stvaratelja (nezaposleni. branitelji, umirovljenici, studenti,...) i rast BDP-a 5,4%

    Dodjelom "djelatničke kartice" svim građanima RH od 16 g do 100 god. života osigurano je Ustavno pravo na rad (Čl.54 Ustava).

    Regulativa je dostupna, kroz novi predloženi, Pravilnik o domaćoj radinosti u kojem se:
    a ) liberalizira potrebna stručna sprema
    b) proširuje lista odobrenih djelatnosti i
    c) Povećava odobreni ukupni prihod s sadašnjih 83.000 kn/g na 250.000 kn/g

    Na svaki obavljeni posao ( izdani račun ) utvrđuje se porez na promet od 7%.
    Napomena; Ovdje se ne radi o PDV-u pa se ne može odbijati pred porez.

  2. CILJ Preraspodjela kapitala
    Kriterije za dodjelu potpora treba vezati za uplate PDV-a u prošloj godini, čime se utvrđuje: stvarna, pojedinačna, produktivnost, konkurentnija djelatnost te uklanja regionalna različitost.
    Nedisciplina plaćanja Osim prikaza DZS nelikvidnosti od 30 mlrd.kn (poreza i doprinos te potraživanja od poduzeća u blokadi ili onih u stečaju), pažnje vrijedan je podatak FINA-e koji u 23 sektora prikazuje potraživanje od kupaca sa 140 mlrd.kn. Ovdje je vidljivo da prerađivačka industrija ima oko 6 mlrd.kn. svojih novaca na tuđim računima.
    Prelijevanje kapitala u proračun Odlukom o uplati PDV-a u 30 dana a kašnjenjem plaćanja od prosječno 90 dana gospodarstvu je otuđeno: 110 mil/dan X 90 dana = 9,9 mlrd.kn. Ne plaćanjem računa vjerovnici moraju iz nekih novih izvora pokriti i dodanu vrijednost sa cca 38 mlrd.kn.
    Prelijevanje kapitala u trgovačku mrežu. Trgovački lanci diktiraju raspodjelu novca; trgovac- proizvođač. Marže se kreću od 50% do 100%. Nepoštenje se očituje i u zadržavanju isplate već naplaćene robe.
    Prelijevanje kapitala u financijske institucije. Održavanje proizvodnje, bez financijskih pozajmica, gotovo je nemoguće ostvariti.

    Veliko zaduženje uz visoke kamate dovele su do podatka da je prinos od kapitala veći od prinosa u proizvodnji.

  3. CILJ Dodatni kapital
    Pregledom svjetske ekonomije u projektima za izlazak iz gospodarske krize uočavamo da je prosječan financijski poticaj u gospodarstvo sa 9% BDP-a Ovo za RH-u znači novih 30 mlrd. kn poticaja u hrvatsko gospodarstvo. Ako smo osigurali nove kriterije u dodjeli potpora (prema uplati PDV-a) oda smo i osigurali da svaka kuna ulazi u proces oplodnje. Priča o novcu ne svodi se na upit: Odakle novac nabaviti nego u pitanju: U što ga utrošiti? Ako se novac oplođuje, uvijek će ga biti ponuđeno više nego što ga stvaralaštvo može oploditi.

  4. CILJ Stimulativno stvaralaštvo
    Za otklon svih negativnosti hrvatskog gospodarstva ponuditi ćemo nagrade – stimulacije u takom omjeru da ih svi učesnici proizvodne, usluga i logistike dragovoljno prihvaćaju. Tri osnovne regulative ostvariti će zdravo gospodarstvo.
    1. Stimulacija stvaralaštva kreditom i beneficiranom kamatom
      Za odobrene kredite u visini uplaćenog PDV-a u prošloj godini Vlada daje bankama jamstva. Uz to jamstvo Vlada se obvezuje bankama uplatiti razliku kamate veće od 2 %. Poduzeća po jednostavnoj proceduri, izvješću FINA-e, jačaju financijsku bazu i konkurentnu sposobnost. Uvjet za odobreni kredit je: podmireni svi vjerovnici. Državni proračun opterećen je za novih 1,2 mlrd. kn. plus rizični krediti od 800 mlj.kn ali ostvaruje i 6 mlrd kn. novih prihoda u proračun.
    2. Stimulacija povratom preplaćenog PDV-a
      Vlada usvaja odluku da će: sav povećani iznos uplata PDV-a u odnosu na uplate u prošloj godini vratiti na žiro račun uplatitelja. Uvjet za povrat preplaćenog PDV-a jest da su podmireni svi vjerovnici.
    3. Smanjenje PDV-a
      Uplata PDV-a u proračun iznosi 44 mlrd. kn/g. Porezna stopa je 25%. Izračunom dobivamo da je osnovica (dodana vrijednost) bila 176 mlrd.kn. Vlada usvaja odluku da će u narednoj (drugoj) godini PDV biti 23% . Gospodarstvenici žele da i te godine ostvare povrat preplate PDV-a. Ovo znači da uz 23% obračuna PDV-a moraju postići dodanu vrijednost 176 + 15 mlrd.kn. Ovo gospodarstvenicima jako odgovara jer će uvećanu dodanu vrijednost zadržati na svom računu a dobiti će uvećani jeftini kredit, te će dobiti i preplaćeni iznos uplata PDV-a. iz prošle godine, sve iznad 44 mlrd.kn. Ukupno gospodarstvo ojačati će za 15 mlrd. kn. plus povrat svih preplata PDV-a. Proračun će ostati u visini uplate od "nulte" godine uvođenja ovih odluka i to 44 mlrd kn. Uvođenjem PDV-a od 21% u narednu ( treću ) godinu ostaje sve kako je opisano a gospodarstvo će ojačati za 18 mlrd.kn Zadržavanjem potrebe proračuna na 44 mlrd.kn u četvrtoj će godini gospodarstvo akumulirati novih 22 mlrd.kn ili kumulativno u 4 godine 55 mlrd.kn.

 

Logička matrica

Logička matrica preporučena od Europske komisije sugerira da se do svakog zadanog cilja razrade četiri nivoa (odozdo prema gore).

U naprijed opisanom sažetku naznačene su dva od četiri nivoa Logičke matrice.

  1. Problemi koji postoje
  2. Pretpostavke za otklon problema.

    U nastavku će biti opisani treći i četvrti nivo i to:
  3. nivo Akcije koje treba provesti za otklon problema
    U knjizi TEMELJNO STVARALAŠTVO predložene su 23 mjere za oporavak gospodarstva. Ovdje pobrojeni naslovi (bez obrazloženja) ukazuju na potrebu usvajanja slijedeće regulative:
    • Izmjenu Pravilnika o domaćoj radinosti u smislu potrebne stručne spreme, visini odobrenog Ukupnog prihoda, proširenju odobrene djelatnosti.
    • Registriranje OOG – Opće obiteljsko gospodarstvo, radi sveopće mobilizacije stanovništva za stvaralaštvo.
    • Uspostava Djelatničke kartice.
    • Uvodi se porez na promet od 7% za sve "sitne gospodarstvenike"
    • Odobrava se slobodna trgovina proizvođačima
    • Odobrava se blagajnički maksimum od 50% Ukupnog prihoda za sve proizvodno uslužne organizacije.
    • Uvode se novi kriteriji u dodjeli potpora, i subvencioniranih kredita, vezano uz uplate PDV-a.
    • Vlada RH subvencionira 70 % kamata na subvencionirane kredite.
    • Vlada osigurava povrat preplaćenog poreza.
    • Za sve nove investicije umjesto uplate PDV-a Vlada se sa 25% upisuje kao suvlasnik, do momenta otkupa suvlasništva po investitoru.

  4. nivo Cilj projekta
    Zbog puno problema pojavljuje se i puno ciljeva. Zbroj svih ciljeva projicirati će zajednički cilj – globalni boljitak. Njega ćemo prikazati kao:
    1. Sređeno gospodarstvo; pojačano stvaralaštvo, zaposlenost, uredno plaćanje, povećan izvoz i smanjen uvoz, nepotreban rad u sivoj zoni, uredno podmirene budžetskih obveza. Omjer preraspodjele stvorenog kapitala se normalizira, rejting države se poboljšava.
    2. Društvene promjene; Svatko radi ako to želi, kupovna moć je povećana i standard raste, pesimizam i depresivnost nestaju i život se normalizira.

Zagreb, 27.08.2016.

Autor: Mr.sc. Branko Grahovac dipl.oec.